1418N4S16C6
DigiKey Part Number
1418N4S16C6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1418N4S16C6
Description
BOX S STL NATURAL 20"L X 16"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Lid 20.000" L x 16.000" W (508.00mm x 406.40mm) X 6.000" (152.40mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1418N4S16C6 Models
Category
Design
Hinged Door, Lid
Mfr
Material
Series
Color
Natural
Packaging
Box
Thickness
14 Gauge
Part Status
Active
Features
Interior Panels, Mounting Flange
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
20.000" L x 16.000" W (508.00mm x 406.40mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
6.000" (152.40mm)
Weight
38 lbs (17.2 kg)
Area (L x W)
320in² (2065cm²)