GBEC207-4005B001C1AF
DigiKey Part Number
4217-GBEC207-4005B001C1AFTR-ND - Tape & Reel (TR)
4217-GBEC207-4005B001C1AFCT-ND - Cut Tape (CT)
4217-GBEC207-4005B001C1AFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBEC207-4005B001C1AF
Description
PITCH 1.27MM MALE SMC Q TYPE SMT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.7A per Contact