56D30-01-2-AJN
56D30-01-2-AJN
56D30-01-2-AJN
DigiKey Part Number
GH5602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56D30-01-2-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 200MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 6 Position DP6T 200mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
2 ~ 6
Contact Material
Brass
Index Stops
Adjustable
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
2
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
DP6T
Depth Behind Panel
12.19mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)