WR9HD1333LCP-F(R6B)
DigiKey Part Number
1939-WR9HD1333LCP-F(R6B)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9HD1333LCP-F(R6B)
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Detailed Description
9V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WR9HD1333LCP-F(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.72" L x 1.13" W x 2.26" H (69.0mm x 28.8mm x 57.3mm)
Voltage - Output
9V
Approval Agency
CB, cULus, EAC, LPS, PSE, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.33A
Standard Number
Power (Watts)
12 W