RR9LH3333T00CIMR6B
RR9LH3333T00CIMR6B
GTM96600 Series AC/DC Desktop Power Supplies from GlobTek PIO | DigiKey
RR9LH3333T00CIMR6B
DigiKey Part Number
1939-RR9LH3333T00CIMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR9LH3333T00CIMR6B
Description
AC/DC DSKTP/WALL MT ADPT 18V 60W
Detailed Description
18V 60 W AC/DC External Desktop, Wall Mount (Class I) Adapter Cord, Multi-Blade (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
RR9LH3333T00CIMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop, Wall Mount (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Cord, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
4.63" L x 2.11" W x 1.44" H (117.5mm x 53.5mm x 36.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Voltage - Output
18V
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3.33A
Base Product Number
Power (Watts)
60 W