GFT035AB320240Y | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4699-GFT035AB320240Y-ND |
Manufacturer | GIFAR |
Manufacturer Product Number | GFT035AB320240Y |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5" |
Customer Reference | |
Detailed Description | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 24-Bit (RGB), Digital 3.5" (88.90mm) 320 x 240 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Viewing Area 72.88mm W x 55.36mm H |
Manufacturer GIFAR | Backlight LED - White |
Packaging Bulk | Dot Pixels 320 x 240 |
Part Status Active | Interface 24-Bit (RGB), Digital |
Display Type TFT - Color | Controller Type HX8218/HX8615 |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm) | Background Color White |