GFT035AB320240Y
DigiKey Part Number
4699-GFT035AB320240Y-ND
Manufacturer
GIFAR
Manufacturer Product Number
GFT035AB320240Y
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 24-Bit (RGB), Digital 3.5" (88.90mm) 320 x 240
Category
Viewing Area
72.88mm W x 55.36mm H
Manufacturer
GIFAR
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240
Part Status
Active
Interface
24-Bit (RGB), Digital
Display Type
TFT - Color
Controller Type
HX8218/HX8615
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)