BF121-14-A-1-L-C
DigiKey Part Number
2073-BF121-14-A-1-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF121-14-A-1-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF121-14-A-1-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF121-14-A-1-L-C
Description
14POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BF121-14-A-1-L-C Models
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)