BF100-20-A-C-0-0625-N-D
DigiKey Part Number
2073-BF100-20-A-C-0-0625-N-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF100-20-A-C-0-0625-N-D
Description
20W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SMT,
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BF100-20-A-C-0-0625-N-D Models
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)