BF050-10-A-B-0200-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BF050-10-A-B-0200-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF050-10-A-B-0200-0300-L-G
Description
10POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF050-10-A-B-0200-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.276" (7.00mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2A per Contact