BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LB
DigiKey Part Number
2073-BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LBTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LBCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LB
Description
12POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, S
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
BF030-12A-B0-0200-0277-0600-LB Models
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact