BC075-10-A-L-D
DigiKey Part Number
2073-BC075-10-A-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC075-10-A-L-D
Description
10W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact