BC035-12-A-0200-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BC035-12-A-0200-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC035-12-A-0200-0300-L-G
Description
12W, 1.0MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC035-12-A-0200-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.244" (6.20mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.047" (1.20mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact