4C.01.9.012.0050SPA
DigiKey Part Number
2066-4C.01.9.012.0050SPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4C.01.9.012.0050SPA
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil DIN Rail
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Diode, Lighted Indicator
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
12 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
440VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7040VA
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
40 mA