46.61.9.024.4000T
DigiKey Part Number
2066-46.61.9.024.4000T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
46.61.9.024.4000T
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
17.5 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CCC, CE, CSA, cURus, EAC, ENEC, RINA, UKCA, VDE
Switching Voltage
440VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7040VA
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
20 mA