Image for PLT22/16/2.5/S-3C94 is not available
PLT22/16/2.5/S-3C94
DigiKey Part Number
1779-PLT22/16/2.5/S-3C94-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT22/16/2.5/S-3C94
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C94 Ferrite Core PLT Type 0.858" (21.80mm) Length 0.622" (15.80mm) Width Diameter 0.098" (2.50mm) Height
Category
Initial Permeability (µi)
2300
Manufacturer
Ferroxcube
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.324
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
26.1
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
78.5
Core Type
PLT
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
72.6
Supplier Device Package
PLT 22 x 16 x 2.5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
3C94
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
6.15 µH
Height
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±25%
Length
0.858" (21.80mm)
Gap
Ungapped
Width
0.622" (15.80mm)