PLT237/T10WH
DigiKey Part Number
1080-PLT237/T10WH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT237/T10WH
Description
FIBER OPTIC TRANSMITTER IR
Customer Reference
Detailed Description
Fiber Optic Transmitter with Driver 660nm 25Mbps 2.7V ~ 5V 10 mA
Category
Wavelength
660nm
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Data Rate
25Mbps
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 5V
Packaging
Tube
Current - Supply
10 mA