CCM02-5.08-CH
DigiKey Part Number
5245-CCM02-5.08-CH-ND
Manufacturer
euro-block
Manufacturer Product Number
CCM02-5.08-CH
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle 180° Through Hole
Category
Current - IEC
20A
Manufacturer
euro-block
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
15 A
Packaging
Bag
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Number of Positions
2
Color
Green
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.200" (5.08mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.472" (12.00mm)