PKM50W-1400-55-NN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ERP Power, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ERP Power, LLC
In Stock: 60
Datasheet
1.4A 49.5V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
PKM50W-1400-55-NN
DigiKey Part Number
1800-PKM50W-1400-55-NN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKM50W-1400-55-NN
Description
120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
Voltage - Isolation
2.2 kV
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20, NEMA 410
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.19" L x 2.37" W x 1.00" H (106.4mm x 60.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
60950-1; UL 8750
Voltage - Output
49.5V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
1.4A