ESPT050W-1200-42-Z1
DigiKey Part Number
1800-1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESPT050W-1200-42-Z1
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 1.2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2A 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESPT050W-1200-42-Z1 Models
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
50 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP64
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.34" L x 2.36" W x 1.18" H (84.8mm x 59.9mm x 30.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 42V