TG2520SMN 40.0000M-MCGNNM0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TG2520SMN 40.0000M-MCGNNM0 |
Description | XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V ~ 3.3V 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Frequency Stability ±500ppb |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Series | Current - Supply (Max) 1.8mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 4-SMD, No Lead |
Base Resonator | Supplier Device Package 4-SMD (2.5x2) |
Type | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Frequency | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |
Output Clipped Sine Wave | Base Product Number |
Voltage - Supply 2.8V ~ 3.3V |