FC1610BN 32.768K-70NN60KC0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FC1610BN 32.768K-70NN60KC0 |
Description | CRYSTAL 32.768KHZ 7PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32.768 kHz ±20ppm Crystal 7pF 60 kOhms 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 60 kOhms |
Mfr | Operating Mode Fundamental |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case |
Type kHz Crystal (Tuning Fork) | Supplier Device Package 2-SMD (1.6x1) |
Frequency 32.768 kHz | Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm) |
Frequency Tolerance ±20ppm | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |
Load Capacitance 7pF |