FA-118T 37.4000MF10V-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
37.4 MHz ±10ppm Crystal 16pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-118T 37.4000MF10V-B
DigiKey Part Number
FA-118T37.4000MF10V-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-118T 37.4000MF10V-B
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 16PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-118T 37.4000MF10V-B Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
37.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)