630W21W1340-4N3
DigiKey Part Number
151-630W21W1340-4N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W21W1340-4N3
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630W21W1340-4N3 Models
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C