630W21W1140-1NA
DigiKey Part Number
151-630W21W1140-1NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W21W1140-1NA
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630W21W1140-1NA Models
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C