630W13W3240-2N4
DigiKey Part Number
151-630W13W3240-2N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W13W3240-2N4
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630W13W3240-2N4 Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C