630W13W3140-1NC
DigiKey Part Number
151-630W13W3140-1NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W13W3140-1NC
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
630W13W3140-1NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C