630-47W1250-2T3
DigiKey Part Number
151-630-47W1250-2T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-47W1250-2T3
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-47W1250-2T3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C