630-36W4240-7N6
DigiKey Part Number
151-630-36W4240-7N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4240-7N6
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-36W4240-7N6 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C