630-27W2640-1ND
DigiKey Part Number
151-630-27W2640-1ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-27W2640-1ND
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-27W2640-1ND Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C