630-25W3240-4T1
DigiKey Part Number
151-630-25W3240-4T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3240-4T1
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-25W3240-4T1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C