630-24W7240-5N4
DigiKey Part Number
151-630-24W7240-5N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7240-5N4
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7240-5N4 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C