630-24W7240-3TE
DigiKey Part Number
151-630-24W7240-3TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7240-3TE
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7240-3TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C