630-24W7240-2N6
DigiKey Part Number
151-630-24W7240-2N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7240-2N6
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7240-2N6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C