630-21W4640-4N6
DigiKey Part Number
151-630-21W4640-4N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W4640-4N6
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-21W4640-4N6 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C