630-21W4640-1T4
DigiKey Part Number
151-630-21W4640-1T4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W4640-1T4
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-21W4640-1T4 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C