630-21W4250-2N1
DigiKey Part Number
151-630-21W4250-2N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W4250-2N1
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-21W4250-2N1 Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C