630-17W5650-4NA
DigiKey Part Number
151-630-17W5650-4NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5650-4NA
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5650-4NA Models
Category
Termination
Solder
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C