630-17W5640-4N2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 151-630-17W5640-4N2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 630-17W5640-4N2 |
Description | CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 630-17W5640-4N2 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A, 40A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.370" (9.40mm) |
Number of Positions | Voltage Rating 125V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polyester Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 17W2 | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal and Power | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |