630-17W5250-4NA
DigiKey Part Number
151-630-17W5250-4NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5250-4NA
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5250-4NA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C