630-17W5250-1TA
DigiKey Part Number
151-630-17W5250-1TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5250-1TA
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5250-1TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C