630-17W5240-7TB
DigiKey Part Number
151-630-17W5240-7TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5240-7TB
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W5240-7TB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Copper Alloy
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C