630-17W5240-4TA
DigiKey Part Number
151-630-17W5240-4TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5240-4TA
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W5240-4TA Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C