630-17W5240-3T5
DigiKey Part Number
151-630-17W5240-3T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5240-3T5
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W5240-3T5 Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C