630-17W5240-3NE
DigiKey Part Number
151-630-17W5240-3NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5240-3NE
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W5240-3NE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C