630-17W2650-4TE
DigiKey Part Number
151-630-17W2650-4TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2650-4TE
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W2650-4TE Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C