630-17W2650-4N1
DigiKey Part Number
151-630-17W2650-4N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2650-4N1
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W2650-4N1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C