630-17W2640-4N3
DigiKey Part Number
151-630-17W2640-4N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2640-4N3
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W2640-4N3 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C