630-17W2250-3NE
DigiKey Part Number
151-630-17W2250-3NE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2250-3NE
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
630-17W2250-3NE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C