630-13W3650-1N4
DigiKey Part Number
151-630-13W3650-1N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3650-1N4
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W3650-1N4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C